Склали огляд найпопулярніших систем керування сайтом, на яких працюють понад 40% найбільших інтернет-магазинів в Східній Європі. Коротко описали їхні можливості, плюси та мінуси. Ця інформація буде корисна всім, хто вибирає двигун для свого майбутнього онлайн-магазину.
НАВІЩО ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ CMS
CMS схожі на дитячі конструктори з наборами різноформатних елементів, з яких можна скласти простий будиночок або побудувати палац із сотнями кімнат. В одних «конструкторах» деталі прості, їх легко поєднувати один з одним. В інших більш заморочені. Щоб щось із них зібрати, потрібно пристосуватися, зате «будівля» вийде цікавіше.
За допомогою CMS можна розробляти прості ресурси — односторінкові лендинги, візитки, портфоліо та динамічні сайти зі складною структурою — портали новин, маркетплейси, соціальні мережі.
Якщо говорити про конкретні можливості двигунів, список вийде довгим. Очолюють його базові функції, потрібні інтернет-магазину. Наприклад, можливість:
- Додавати, видаляти, редагувати розділи та контент;
- Налаштовувати дизайн;
- Додавати фільтри;
- Підключати послуги обробки платежів, кредитні програми, способи доставки, програми лояльності, інші опції;
- Інтегрувати систему аналітики;
- Вирішувати технічні питання для SEO – створювати карту сайту, генерувати та редагувати файл robots.txt, метадані сторінок, впроваджувати мікророзмітку, формувати сніпети.
За допомогою CMS власник або адміністратор сайту магазину все це може зробити швидко і самотужки, не залучаючи програмістів. Важлива перевага сучасних двигунів – розмежування доступу до адмінпанелі сайту та управління контентом. Це означає, що співробітник або підрядник, який створюватиме картки товарів, додаватиме на сторінки тексти та візуали, не зможе нічого змінювати в дизайні сайту, його структурі, взаємодіяти з технічними компонентами.

РЕЙТИНГ «CMS ДЛЯ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ»
Відповідь на питання, яка платформа найкраща для інтернет-магазинів, завжди суб’єктивна. При цьому не важливо, хто на нього відповідає – експерт, розробник, власник чи менеджер сайтів. Це як із автомобілями: комусь зручно з коробкою-автоматом, комусь із механікою. Одним цікаво розібратися з сотнею індикаторів та кнопок на панелі приладів, іншим чим їх менше, тим краще.
Наш рейтинг CMS заснований на дослідженні часток движків (платних і безкоштовних) серед популярних та найбільш відвідуваних інтернет-магазинів у російськомовному сегменті інтернету. Якби аналітики фокусувалися на невеликих онлайн-маркетах, швидше за все, ТОП-5 виглядав би інакше. Але платформи, що увійшли до рейтингу, дійсно популярні і заслуговують на вашу увагу.
1C-Бітрікс
Платний двигун, орієнтований на середній та великий бізнес, але є і лайт-версії для невеликих компаній. Функціонал великий. Залежно від пакета (загалом їх 6) містить від 4 до 49 модулів. Навіть у пакеті «для початківців» функцій більше, ніж може знадобитися.
Основні можливості:
- візуальний редактор для збирання сайту;
- керування структурою;
- поетапне додавання контенту;
- автоматична індексація;
- пошук;
- управління замовленнями та залишками на складі;
- редагування валют та курсів;
- збирання відгуків;
- інтеграція з іншими продуктами 1C-Бітрікс та сторонніми сервісами.
CMS має просунутий SEO-модуль. Працювати з ним може навіть контент-менеджер. Весь основний функціонал вбудований у програму: налаштування ЧПУ («людиназрозуміла URL»), robots. txt, створення картки сайту, редагування метатегів. Система автоматично проводить діагностику та рекомендує зміни для підвищення ефективності SEO.
OpenCart
Двигун із відкритим вихідним кодом. Програма «заточена» саме під електронну комерцію, тому з безкоштовних CMS багато розробників та власників комерційних ресурсів вибирають її. У базовій версії є основні опції для онлайн-торгівлі: каталог, кошик, сторінки оформлення та оплати замовлення. Також є функції:
- розмежування доступу для адміністратора та модератора;
- збору статистики та аналітики;
- управління декількома онлайн-магазинами;
- інтеграції із популярними сторонніми сервісами для електронної комерції;
- резервне копіювання даних.
Хоча функціонал досить широкий, багато важливих опцій OpenCart потрібно налаштовувати. Початківцям онлайн-продавцям підключити всі необхідні плагіни самостійно буде складно, для швидкого запуску потрібен досвід роботи з цим двигуном. Тому новачкам краще залучити спеціаліста. Це більш простий, швидкий та результативний варіант.
CMS загалом безкоштовна, але через обмежену базу багато важливих функцій потрібно докуповувати. Наприклад, альтернативні способи оплати, замовлення зворотного дзвінка. Розширювати функціонал інтернет-магазину на OpenCart можна практично безкінечно. В офіційному каталозі понад 15 тисяч плагінів, але безкоштовних серед них лише близько 30%.
Щодо SEO-інструментів: у програмі передбачені основні опції, наприклад створення унікальних метаданих, автоматична генерація sitemap.xml. Але налаштовувати ЧПУ, генерацію канонічних URL та інші функції, необхідних якісної оптимізації, необхідно окремо. Реалізувати це можна за допомогою платних плагін-комбайнів або безкоштовних розширень. У другому випадку під кожне завдання потрібно встановлювати окремий мономодуль.
WordPress з Woocommerce
WordPress — універсальна платформа, де створюють всі типи інтернет-ресурсів. Для інтернет-магазинів використовується в комплексі із плагіном WooCommerce. ПЗ безкоштовне, з десятками тисяч шаблонних тем і модулів у каталозі. Безкоштовних у рази більше, ніж платних.
Базового функціоналу системи недостатньо для створення повноцінної e-commerce-майданчика, але всі необхідні опції можна продати за допомогою готових скриптів. Оскільки WordPress відкритий вихідний код, є можливість створювати власні рішення.
Багато комерсантів-початківців вибирають WordPress для своїх онлайн-магазинів через те, що з ним легко працювати. Не потрібно спеціальних навичок, щоб завантажити CMS та підібрати всі потрібні плагіни. З налаштуванням складнощів також практично ніхто не виникає. Навколо цього двигуна зібралося велике ком’юніті – великі офіційні спільноти, зокрема російськомовне, форуми на тематичних майданчиках. Можна знайти відповідь на будь-яке питання, яке виникає під час роботи з системою.
Ще один плюс WordPress – можливість зробити сайт ідеально оптимізованим під пошукові системи. Численні моно-плагіни та SEO-комбайни дозволяють:
- генерувати XML-карту, файл robots.txt;
- Налаштовувати ЧПУ;
- Редагувати сніпети;
- Блокувати індексацію окремих категорій та архівних сторінок;
- реалізувати протокол Open Graph;
- Керувати канонічними адресами;
- Видаляти дублі сторінок і т.д.
Мінус WooCommerce – він більше орієнтований на західні компанії. Це помітно, наприклад, під час додавання платіжних систем, способів доставки. Щоб додати регіональну логістичну компанію, кредитну програму, доведеться залучити програміста та розробити власний плагін. З плюсів знайти спеціаліста, який це завдання виконає, буде нескладно.
Drupal
CMS безкоштовний, вихідний код відкритий. Підходить для створення невеликих інтернет-магазинів та великих товарних агрегаторів. Для e-commerce-проектів використовується модуль Drupal Commerce. В офіційному каталозі є платні та безкоштовні плагіни для реалізації всіх необхідних функцій:
- Зручний каталог з будь-якою кількістю товарів;
- Списку бажань;
- Сортування та фільтрування товарів за різними характеристиками;
- Користувальницький рейтинг;
- Порівняння товарів інші важливі для e-commerce-сайтів опції.
У каталозі також є шаблонні теми, які можна кастомізувати під потреби проекту.
У Drupal є офіційна і досить активна російськомовна спільнота, де можна отримати допомогу в роботі з цим двигуном. Але самостійно встановити та налаштувати Drupal Commerce без технічних знань та досвіду роботи із системою проблематично. Для запуску інтернет-магазину, орієнтованого на аудиторію країн СНД, модуль потрібно адаптувати до регіону (платіжні системи, служби доставки тощо). А ось з адмініструванням готового сайту на цьому движку у власників та адміністраторів труднощів зазвичай не виникає.
У Drupal є всі основні інструменти для SEO:
- Канонічні URL-адреси;
- Підтримка ЧПУ;
- Генерація та автооновлення sitemap.xml;
- Заповнення метаданих;
- Кешування сторінок для прискорення завантаження і т.д.
Shop-Script
Платна, але недорога система управління контентом розроблена спеціально для інтернет-магазинів. Хмарний пакет “Преміум” коштує близько 40 $ на місяць. “Про”-версія – 18 $. Працювати з цією CMS «непосвяченим» досить складно через великий функціонал і насичений деталями інтерфейс. Ще один мінус – відносно обмежений вибір шаблонів. При цьому на движку Shop-Script працюють тисячі інтернет-магазинів. Власників сайтів приваблює:
- Мультиплатформність програми. Двигун можна використовувати безпосередньо як CMS та як SaaS-платформу (Webasyst).
- Велика кількість інтегрованих інструментів для маркетологів. В системі реалізовані: CRM для взаємодії з клієнтами, детальна статистика та аналітика, контроль роботи продавців, підрахунок середнього чека та прибутковості товарів, когортний аналіз, інші опції. У програмі є розділ, де зібрані інструменти для маркетингу. Наприклад, для запуску акцій, створення купонів, підключення програм лояльності, обліку витрат на маркетинг.
- “Заточення” двигуна під електронну комерцію. Завдяки вузькій спеціалізації, на відміну від згаданих вище універсальних Бітрікса, WordPress, Drupal, система дозволяє без особливих труднощів інтегрувати всі необхідні для торгівлі послуги.
- Наявність у базовій версії практично всіх інструментів для пошукової оптимізації: ЧПУ, канонічні URL, 301-й редирект, генерація карти сайту, заповнення метатегів та SSL-сертифікат (оплачується додатково).
Інші CMS
Як бачите, до ТОП-5 рейтингу не увійшли такі популярні двигуни, як InSales, HostCMS, Magento, PrestaShop, UMI.CMS, cs.cart, Joomla! На них працюють близько 4% великих інтернет-магазинів Росії, України та Казахстану. Це не означає, що вони не підходять для створення онлайн-майданчиків. Швидше, російськомовний сегмент Мережі поки що лише придивляється до цих CMS. Можливо, серед них движок, який ідеально підійде саме для вашого бізнесу.
Також зазначимо, що більш як половина великих e-commerce сайтів СНД (54%) працюють на власних програмних продуктах — розроблених на фреймворках і повністю самописних CMS.

ЯК ВИБРАТИ CMS ДЛЯ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ?
Вибираючи між кількома платформами? оцінюйте:
Затребуваність двигуна
Між популярністю конкретної CMS та її зручністю, функціональністю є прямий взаємозв’язок. Якщо двигун не зручний, в ньому немає і половини необхідних магазину налаштувань, а усунути своєрідний баг може тільки досвідчений програміст, навряд чи власник бізнесу буде довго з ним мучитися. Через кілька місяців він перейде на зручнішу систему.
Чим більша
спільнота утворилася навколо двигуна, тим легше розбиратися зі складнощами, які обов’язково виникатимуть при роботі з системою. Особливо це стосується безкоштовних програм, де активність техпідтримки зазвичай не на найвищому рівні. Втім, кмітливість технічних консультантів не буде зайвим протестувати, навіть якщо вибираєте двигун серед платних CMS.
Функціональність та можливість її розширення
Коли ви створюєте сайт для електронної торгівлі вперше, здається, що для нормальної роботи достатньо базового функціоналу — каталогу, елементарних фільтрів, кошика, форми оплати тощо. Але, вибираючи двигун, необхідно дивитися в майбутнє. Освоївшись в онлайн-продажах, ви захочете нарощувати прибуток, масштабувати бізнес. Проаналізуйте, чи є у програми, що зацікавила, для цього, чи можна при необхідності підключити необхідні плагіни. Наприклад, реалізувати опцію «З цим товаром купують» збільшення середнього чека, виконати інтеграцію з маркетплейсами.
SEO-дружність
Щоб якісно оптимізувати сайт під пошукові системи, знадобляться:
- автоматичне створення та оновлення XML-карти;
- генерація ЧПУ;
- ручне додавання метатегів;
- канонічні URL-адреси;
- 301 редирект.
ЯКУ CMS ВИБРАТИ – ЛІЦЕНЗІЙНУ ЧИ БЕЗКОШТОВНУ?
Безкоштовні движки вважаються вразливими, оскільки у них відкритий код. Фанати WordPress, OpenCart, інших безкоштовних платформ стверджують, що вразливості в цих програмах, що виявляються, усуваються набагато швидше, ніж у ліцензійних продуктах. «Латати дірку» у захисті беруться одразу сотні розробників із спільноти. “Лікуванням” ліцензійних двигунів займається невелика команда розробників.
Об’єктивна перевага платних CMS – турбота про клієнтів. Якщо виникають проблеми, власник сайту просто звертається до техпідтримки. Якщо щось не зрозуміло у функціоналі безкоштовного двигуна, розраховувати можна лише на допомогу спільноти.
Критерій «платно/безкоштовно» є досить умовним. Початківцю онлайн-продавцю платити доведеться в будь-якому випадку – якщо на сам движок, то за складання сайту на ньому. Можна, звичайно, спробувати зробити сайт самостійно, але вперше це займе багато часу. А час – гроші. Плюс, якісь плагіни все одно доведеться купувати.
Наша порада: орієнтуйтесь на зручність та функціональність CMS. Майже всі платні рішення мають збірки для початківців, які коштують дешевше, ніж деякі плагін-комбайни для безкоштовних систем. Якщо питання грошей гостріше за питання часу, сміливо вибирайте відповідне ПЗ серед безкоштовних платформ
ЯКА CMS НАЙКРАЩА ДЛЯ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ
Найкращим двигуном буде той, який відповідає завданням. Вибирайте платформу:
- На якій можна створити інтернет-магазин потрібного масштабу та з усім необхідним функціоналом. Для складання великого майданчика підійде 1C-Бітрікс, Magento, BigCommerce. Для магазину з невеликою кількістю товарів WordPress, OpenCart.
- Зручну для керування. Якщо немає досвіду та особливих знань у програмуванні, вибирайте простіше платформу — Okay-CMS, CS-cart, Joomla!. Якщо є досвід чи бажання його здобути, спробуйте MODX, PrestaShop.
ЯКА CMS КРАЩЕ ІНДЕКСУЄТЬСЯ?
На цьому не варто особливо звертати увагу при виборі двигуна. Як і на питанні, яка CMS краща для SEO-просування .
Якість індексації сайту залежить тільки від якості його оптимізації під пошукові системи: контенту, правильно прописаних тайтлів, відсутності технічних помилок, наявності хорошої маси посилань і т.д. Всі ці платформи мають інструменти для технічної пошукової оптимізації.